VOLEJTE (PO - PA): +420 388 303 021
Magazín
  • Jsme řádným členem Asociace inkasních agentur
  • Nabízíme komplexní služby v oblasti pohledávek
  • Více než 15 let zkušeností
  • Profesionalní přístup k partnerům i dlužníkům
Image 0 - Asociace inkasních agentur

Lze se dostat z dluhové pasti? Ano, ale musíte opravdu chtít své závazky řešit včas a řádně.

23.10.2014

O spoluobčany, kteří se dostali do finanční tísně nebo mají problémy se splácením půjček, není dnes určitě nouze.Přesto však uvedu příklad ukazující, že pokud se problémy začnou řešit včas, nemusí být ještě vůbec nic ztraceno.Níže uvedený reálný příběh klienta ukazuje, že to není prázdná fráze.

Image 0

V tomto příběhu mu budeme říkat - pan Jiří. Poprvé se do vymáhání pan Jiří dostal v září roku 2011 a to konkrétně s dluhy na kreditní kartě (úroky přes 30 % ročně), (úroky okolo 15 % ročně)
celkově si napůjčoval skoro čtvrt milionu korun. Splátky mu brzy přerostly přes hlavu, a když jsem jej ve vymáhání potkal opakovaně, již měl celkový dluh 420 tisíc včetně nákladů hrozící exekuce!

Řešení šité na míru? Proč ne..

Pan Jiří vlastnil byt, ale neustále se chtěl prodeji v rámci možností vyhnout. Avšak , s exekucí na krku,
by u žádného solidního bankovního ústavu nezískal, a ručit nemovitostí za od nebankovní společnosti je opravdu velké riziko, protože nebankovní úvěry prostě nejsou zrovna cestou z pekla, i kdyby se tak stokrát tvářily. Nakonec vsadil na řešení situace zajištěním třetí osoby, kterou vybral jako nejlepší možnost po poradě se solidním finančním poradcem.

Odhadní cena nemovitosti byla milion korun. Jiří chtěl prodejem získat alespoň 600 tisíc (420 tisíc na umoření všech a 180 tisíc na nové auto). Podařilo se mu sehnat investora, který přistoupil na odkup bytu v celkové délce tři roky. Tři roky je totiž doba nutná k vyčistění , kde může pan Jiří, pokud bude plnit nové závazky získat následný a nemovitost odkoupit zpět. Po vzájemné dohodě s investorem došli k ceně 700 tisíc. Požadovaných 600 tisíc navýšil o nutné prostředky na a jako rezervu pro případ, že by pan Jiří neplatil, jak bylo společně dohodnuto, a hrozilo, že by chtěl investor byt prodat pro neplnění smlouvy.

Finálně bylo panu Jiřímu dovoleno dále bydlet ve svém bytě na základě nájemní smlouvy. Sepsaná smlouva definovala tyto podmínky:měsíčně 5500 korun (z toho 3500 splátka investorova úvěru a 2000 odměna pro investora). Dále uzavřená smlouva o smlouvě budoucí stanoví, že po třech letech může pan Jiří nemovitost odkoupit zpět.

Image 1

Zachování finanční rezervy

Nákup vozu za 180 tisíc nakonec finanční poradce panu Jiřímu rozmluvil. Peníze nechal raději zhodnocovat, kdy v průběhu tří let mu vydělaly zhruba 60 tisíc!

Nesmírným pokrokem bylo, že se pan Jiří ze své předchozí zkušenosti poučil, nájemné platil vždy včas a řádně, a dokonce si ještě odkládal z příjmu část peněz na rezervu. V roce 2011 měl příjem 13 tisíc a stranou si dával tisícovku měsíčně, od konce roku 2013 měl příjem 18 tisíc a spořil si až pět tisíc.
Po dobu nájmu bytu (tedy 3 roky) si sám ušetřil cca stotisícovou rezervu.

V těchto dnech si dle smluvených podmínek odkupuje svoji nemovitost zpět. Jeho záznamy v registrech jsou pro banku přijatelné, takže na nákup „své“ nemovitosti již nebude problém dostat hypotéku. Měsíčně má splácet 3500 korun a vzhledem k nastavenému odkládání finančních prostředků a aktuálně slušně placenému zaměstnání má i nadále v plánu odkládat měsíčně finanční rezervu pět tisíc, ze které si může pořídit vytoužené auto, a aktuální hodnota jeho investice (odložený nákup vozu za 180 tisíc) tvoří 240 tisíc, které se mu zhodnocují dále.

Velký kus dřiny, nikoliv pohádka o tom, jak se to samo vyřešilo…

Pan Jiří nakonec uspěl při řešení svých závazku a ještě se za pomoci odborníka naučil dobře zhodnotit své vydělané peníze. Potřeboval k tomu zejména velké odhodlání, zodpovědnost, vytrvalost a sebekázeň.
A samozřejmě osobitě vypracovaný finanční plán. Dá se tedy zvládnout i na první pohled nemožné, ale musí být vždy chuť svoji životní situaci cíleně řešit a reagovat vždy včas a zodpovědně na svou finanční situaci. Pokud v situaci, jako byl pan Jiří, nepodniknete nic a budete čekat, že se nějak sama vyřeší…, ano vyřeší se, ale ve Váš neprospěch a dřív nebo později s největší pravděpodobností přijdete o střechu nad hlavou a vaše životní zázemí!!!


Ptáte se, co z toho měl zmíněný investor?

Investor vydělal za ty tři roky na nájmu zhruba jedno procento z kupní ceny. Využil-li vlastní zdroj peněz, tvoří celý nájem jeho zisk. Financoval-li koupi prostřednictvím hypotéky, pak část nájemného použije na umoření hypotečního úvěru a část mu zůstane jako jistá renta. Po sjednané době od něj dlužník odkoupí nemovitost zpět – za stejnou cenu, za kterou prodával.

Možné riziko investora tvoří fakt, že nájemník nedodrží podmínky smlouvy. Pak ale investor coby majitel nemovitosti může tuto prodat za účelem pokrytí nákladů. Proto se nemovitost prodává pod cenou, zpravidla do 80 procent hodnoty nemovitosti tak, aby případný prodej mohl proběhnout vždy rychle, se ziskem a také pro vyrovnání případné změny cen na trhu s nemovitostmi.